لیست کلمات عمومی زبان انگلیسی

 

    لیست کلمات عمومی زبان انگلیسی یکی از پیش نیازهای ورود به زبان تجاری است. با توجه به پر کاربرد بودن زبان انگلیسی به دلیل بین المللی بودن آن، این زبان به ابزاری مهم جهت دسترسی به اطلاعات متنوع در زمینه های عمومی، آکادمیک، و تخصصی و همچنین تولید محتوا برای دایره گسترده تری از مخاطبین تبدیل شده است.  نمونه هایی از لیستهای تهیه شده عبارتند از MAWL, AWL, GSL. استفاده از این لیستها برای یادگیری کلمات نسبت به کتب آموزشی و یا فرهنگ لغات انگلیسی کاربردی تر است. در این لیستها تعداد محدود و مشخصی از کلمات با توجه به چند معیار از جمله میزان تعدد آنها در متون واقعی گردآوری شده است. هدف محققین ارائه ابزاری موثر در برنامه ریزی جهت یادگیری لغات پرکاربرد در زمان محدود است.

 

    مستقل از نوع زبان، مجموعه واژگان یکی از بخش های کلیدی هر زبان است. خوشبختانه مطالعات زیادی روی کلمات زبان انگلیسی انجام شده است که در جهت دهی مسیر آموزش و یادگیری کلمات موثرند. با گردآوری مجموعه متون عمومی و تخصصی، لیست کلمات متنوعی برای استفاده زبان آموزان و اساتید زبان تهیه شده است.

 

 

لیست کلمات پرکاربرد GSL سال 1953

    یکی از اولین لیستهای کلمات، لیست 2000 کلمه پرکابرد زبان انگلیسی است که توسط وست در سال 1953 تهیه شده است. به گفته نیشن (2001)، لیست کلمات وست که General Service List یا GSL نام دارد حدود 80 درصد از کلمه های اکثر متون انگلیسی را تحت پوشش قرار میدهد. بنابراین، به عنوان خواننده یک مطلب، با دانستن کلمات این لیست، میزان قابل توجهی از یک متن انگلیسی را خواهید فهمید. به منظور دسترسی به این لیست، به این لینک مراجعه نمایید.

http://www.ressources-pedagogiques.ups-tlse.fr/anglaisiut/WLists/The_GSL.pdf

 

 

برای دسترسی به پست های آموزشی زبان تجاری به لینک زیر مراجعه نمایید.

Business English Knowledge and Competencies

 

 

لیست کلمات پر کاربرد NGSL سال 2013

    با توجه به قدیمی شدن لیست بالا و بوجود آمدن کلمات جدید متعدد به واسطه تکنولوژیهای جدید، لیستی جدید از کلمات عمومی زبان انگلیسی در سال 2013 توسط براون، کالیگان و فیلیپس با استفاده از مجموعه متونی جدید تهیه و ارائه شد. لیست جدید کلمات پرکاربرد آنها New General Service List یا به اختصار NGSL نامیده شده و در دسترس عموم قرار گرفته است. برای دریافت لیست کلمات پرکاربرد NGSL روی لینک زیر کلیک نماید.

http://www.newgeneralservicelist.org/new-ngsl-japanese-defs

 

 

    لازم به ذکر است که لزوما قدیمی شدن لیست یا ارائه لیستهای جدید به معنای بد بودن اولی یا بهتر بودن دومی نیست. لیست 2000 کلمه وست در تحقیقات بسیاری از محققین به منظور تهیه لیست کلمات آکادمیک به دفعات مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان لیست پایه این تحقیقات بسیار ارزشمند است. همچنین بسیاری از تحقیقات کلمات آکادمیک، معیارهای انتخاب کلمات خود را از معیارهای انتخاب کاکس هِد (2000) در تهیه لیست کلمات آکادمیک AWL الگوبرداری کرده اند. اما برای افرادی که تمایل به یادگیری و استفاده از زبان انگلیسی دارند، استفاده از هر دو لیست به عنوان مرجع و ابزار ارزیابی میزان یادگیری مفید خواهد بود.

 

 

 

لینک زیر اطلاعاتی درباره مراجع و ابزارهای مورد نیاز زبان آموزان ارائه میدهد:

 

Before You Begin